brexit

Prognoza brexitu na 2020 r.

Prognoza brexitu na 2020 r.prognoza brexitu na 2020 r.Spór o Brexit trwa już od ponad trzech lat, ale rozwiązanie wydaje się bliskie, gdy Wielka Brytania idzie do urn, aby wybrać nowy rząd, który, jeśli sondaże się postanowią, w końcu zobaczy wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w ciągu kilku tygodni. Wydarzenia te są prawdopodobnie fundamentalne / wzrost nastroju dla funta brytyjskiego. Jeśli chcesz handlować funtem brytyjskim, możesz skorzystać z jednego z naszych najlepszych brokerów forex.

Historia Brexitu

24 czerwca 2016 r. ludność Wielkiej Brytanii obudziła się i fakt, że w niewielkim stanie wybrano ją z Unii Europejskiej w niewiążącym referendum, które rząd obiecał jednak uszanować jako wiążący. Ale nie było jasne, w jakich warunkach takie pożegnanie zostanie wykonane. Żaden kraj nigdy wcześniej nie opuścił Unii Europejskiej, a kiedy głosowanie w sprawie wyjścia uznano za tak mało prawdopodobne, podczas kampanii niewiele uwagi poświęcono takim szczegółom. “Brexit” może być tam, gdzie Wielka Brytania podążała ścieżką Szwajcarii i była państwem UE we wszystkich, ale nazwy, które są przez luźniejsze ogniwo, gdzie stara się zachować korzyści płynące z sprawnego handlu z UE (po cenie, która jest zarówno polityczna, jak i finansowa) wyraźne gorące i ogólne zerwanie z zasadami WTO.Sednem brexitu była partyjno-polityczna walka, którą Irlandia Północna miała, zwłaszcza w Partii Konserwatywnej, odkąd Wielka Brytania po raz pierwszy przybyła do ówczesnej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej w 1973 roku. Mniejszość konserwatywnych deputowanych przeciwko członkostwu w UE, zwłaszcza, że postrzega się ją jako bezsensowne dla państwa brytyjskiego, ponieważ coraz więcej uprawnień trafiło do UE, po części dlatego, że postrzega pan wytyczne UE jako niedemokratyczne i polityczne i ekonomicznie niezrównoważony.Podczas gdy rząd konserwatystów został wybrany w 2015 r., władza złożona w sprawie obietnic w referendum UE była nieco szersza, to nieco szersze żądania opinii publicznej do przeprowadzenia takiej debaty; prawdziwym powodem dla niego było utrzymanie pieczęci na przywództwie partii, a tym samym lance gotować eurosceptycyzm raz na zawsze. Kierownictwo partii i premier tego dnia, David Cameron, wyraził przekonanie, że Wielka Brytania odmówi wyjazdu, zabijając dwa ptaki kamieniem. To był ogromny błąd w obliczeniach.

Tajemnica polityczna Brexitu

Referendum w UE nie toczyło się na partyjnych liniach politycznych, chociaż rząd i prawie wszystkie główne partie polityczne popierały pozostanie. Poszczególni politycy prowadzili bezpłatną kampanię po obu stronach debaty. Widział zegar, większość starszych ministrów spierał się z gabinetu cieni, pozostając naprzeciwko innych kolegów ministerialnych, “mavericks” z partii opozycyjnej i UKIP. Rząd napisał do każdego budżetu, obiecując, że wynik referendum zostanie wdrożony. Ponad trzy lata później ta obietnica nie została jeszcze spełniona i nigdy nie może zostać dotrzymana.po ujawnieniu referendum premierzy zdecydowali, że zamiast przeprowadzić wynik, poda się do dymisji. Zastąpiła go Theresa May. Zdecydowali, że będzie to tylko Partia Konserwatywna, decydując się na formę i termin brexitu, zamiast mieć go ponadpartyjny m.in. Przywiązał również ręce posłów opozycji, którzy nie zgadzali się z polityką przyjętą przez partię rządzącą i “czerwonymi liniami”, które utrzyma w porządku, spełniając probrytyjską większość wyjścia z UE w parlamencie.Posłowie opozycji ze zrozumiałych względów nie chcą być widziani, będą próbowali obalić wynik referendum (największe demokratyczne ćwiczenie w historii Wielkiej Brytanii), więc pełen gardła sprzeciw Brexit był w większości niemy. Pani May poszła do elektoratu w czerwcu 2017 r. w poszukiwaniu szerokiej większości, która pozwoliłaby na wdrożenie miękkiego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, które pan faworyzował, ale kiedy to się stało, straciła większość i mogła rządzić tylko przy poparciu Irlandia Północna 10 deputowanych DUP miał własne “czerwone linie”, aby dodać mix. To uczyniło ją zakładnikiem aktywów z frakcji ERG w jej własnej partii.

Różnice niedosyjne

Większość konserwatywnych deputowanych prowadziła kampanię na rzecz pozostania w UE, więc początkowo tendencja rządu do próby znalezienia kompromisu w sprawie “miękkiego brexitu” pozwoliłaby na kontynuowanie sprawnego handlu między Wielką Brytanią a Wielką Brytanią największych partnerów handlowych. Oznaczałoby to jednak, że pozostanie ona w unii celnej i na jednolitym rynku, nieco nie do przyjęcia dla probrytyjskiej grupy wyjścia w Partii Konserwatywnej. W miarę upływu czasu argumentowali, że Wielka Brytania może nie mieć niezależnej polityki handlowej, jeśli pozostanie w unii celnej i jednolitym rynku. Jaki byłby czas twojego odejścia z UE, podczas gdy nadal będziesz związany, a najważniejsze zasady bez wypowiadania się w podejmowaniu decyzji?Wyspa Irlandiijednolitego rynku i unii celnej, handlu między UE a Wielką Brytanią. Tylko w Wielkiej Brytanii graniczy z UE: granica między Republiką Irlandii a Irlandią Północną. Gdyby jednak Wielka Brytania opuściła unię celną, kontrola celna, która dotyczyła przynajmniej niektórych rodzajów bydła lub produkcji przekraczającej granicę, byłaby naturalnym skutkiem. Zarówno przywódcy UE, jak i rząd irlandzki, mając nadzieję, że zapobiegną wyjściu z tego, co jest zajęte w tej sprawie jako wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Irlandzki rząd i irlandzcy republikanie w Irlandii Północnej zaczęli mówić, co uważa się za jakąkolwiek twardą granicę na wyspie Irlandii jako naruszenie umowy, które zakończyło długotrwały konflikt zbrojny w Irlandii w latach 90. Pani poseł Can rozwiązanie tego problemu polegała na podpisaniu umowy o zablokowaniu powrotu w umowie o wystąpieniu, w ramach której cała brytyjska umowa celna będzie zgodna z ustaleniami w UE i chyba że zostanie nowa Umowy o wolnym handlu sprawiły, że jesteś zbędny. Krytycy tego postanowienia twierdzili, że ue zawetowała wyjście Wielkiej Brytanii z UE. Ostatecznie ERG i Demokratyczna Partia Unionistyczna, wraz z partiami opozycyjnymi, mają zapobiec przemieszczeniu prawa przez rząd May a UE. To właśnie premier stawia w nie do utrzymania stanowisku. Zrezygnowała, a boris Johnson został zastąpiony przez Borisa Johnsona na stanowisku lidera Partii Konserwatywnej i premiera.

Boris Johnson opuści UE

Boris Johnson ma kluczowe znaczenie dla jego kandydatury na lidera partii, a zatem premiera, było to, że porozumienie “backstop” wynegocjowało rozwiązanie problemu kontroli celnych na wyspie Irlandii jest nie do przyjęcia. Gambit zdobył poparcie ERG. Jednocześnie potwierdził obietnicę złożoną przez DUP, że żaden brytyjski premier nie zaakceptuje żadnego podziału Wielkiej Brytanii, a tym samym Zjednoczone Królestwo i Irlandia Północna opuszczą UE razem.UE była jasna, że nie otworzy ponownie procesu negocjacyjnego, który doprowadził do ustawy o rezygnacji UE, ale w końcu, aby uniknąć brexitu bez porozumienia i dlatego, że johnson poprosił o coś, co mogło już zostać odrzucone jeśli oferowane, poddałeś się. Zasadniczo oferta Johnsona różniła się od maja do tego stopnia, że przepisy dotyczące “backstopu”, które nie obejmują już całej Wielkiej Brytanii, ale po prostu mają zastosowanie do Irlandii Północnej, która dla wszystkich intencji i celów pozostanie na jednolitym rynku i w unii celnej z UE. To tworzy “granicę na Morzu Irlandzkim”, coś, czego May i Johnson ślubowali uniknąć – DUP byli wściekli.Wraz z upływem czasu, termin, że Johnson przysiągł doprzestrzegania do końca października, Parlament zgodził się na dwa akty prawne, poprawka Letwina, który zasadniczo stwierdził, że projekt ustawy o rezygnacji nie może zostać przekazany, do czasu zatwierdzenia wszystkich jej elementów, a drugiego czytania wersji umowy o wystąpieniu z UE przez Johnsona poprzez przejście w kierunku prawa. Commons, jednak odrzucił program ruchu, przyszedł z projektem ustawy, ponieważ doprowadzi do finału wszystkich etapów zaledwie trzy dni po egzaminie przekazany m.in.Odpowiedzią Johnsona na niepowodzenie była rezygnacja z ustawy (nie miał wyboru w tej sprawie), ale jako zgoda na dłuższy program ruchu, który pozwolił na większą kontrolę nad projektem ustawy i otworzył perspektywę, że zmiany nie Byłby do niego przywiązany, pchnął się ponownie do wyborów parlamentarnych. Ostatecznie, przy wsparciu SNP i Liberalnych Demokratów, którzy obawiają się, że przywódcy Partii Pracy nie mogą kontrolować swojego probrytyjskiego wyjścia z ue rebeliantów, które były wyborami, 12 grudnia 2019 r. wydali miejsce.

Obecna sytuacja prawna w sprawie Brexitu

W wyniku działań Benn wyjście Wielkiej Brytanii z UE zostało opóźnione do końca stycznia 2020 roku. Zgodnie z prawem, jeśli nie zrobi się czegoś, aby to zmienić, Wielka Brytania opuści UE tego dnia bez oferty i przestanie być członkiem bloku na 1. Luty, 2020. Nie byłoby okresu przejściowego, a Wielka Brytania wycofałaby się w celu ograniczenia handlu z UE w sprawie zasad WTO, co było nieuniknione w zakresie produkcji szeregu kontroli celnych na granicach z UE i nałożenia ceł na szereg Przedmiotem handlu między nimi. Oficjalnie ani Wielka Brytania, ani UE nie chcą, aby tak się stało, ale jeśli nie zostaną zawarte dalsze umowy, będzie to sytuacja prawna.

Scenariusze brexitu w wyborach 2019

Podczas gdy partie polityczne próbują twierdzić, że wybory parlamentarne 2019 nie tylko rozpoczną się, to pozostaje to duży problem. Brexit przecina tradycyjne linie partyjne, a niektórzy wyborcy, którzy normalnie nigdy nie marzyliby o pracy, pracują jako największa szansa na pozostanie w UE i tradycyjni wyborcy Partii Pracy, którzy chcą, aby Wielka Brytania opuściła UE Obawiają się, że największą szansą na to jest poparcie konserwatystów Borisa Johnsona. Zagadka sprawia, że te wybory są niezwykle trudne do przewidzenia. Los procesu brexitu zależy od wyniku wyborów i jest niewiele wiarygodnych wyników.Konserwatywna większość rządu: jeśli Johnson wróci do władzy, ze znaczną większością głosów w parlamencie, oczekuje się, że jego projekt ustawy o wyjściu z UE stanie się prawem dość łatwo. Miałoby to miejsce między wznowieniem prac parlamentu a końcem stycznia, co pozwoliłoby Wielkiej Brytanii na opuszczenie UE, z umową, która pozwoliłaby jej na okres przejściowy do końca 2020 roku. Johnson obiecał, że nigdy nie zgodzi się na przedłużenie okresu przejściowego, tak aby przedłużyło to jedynie około 11 miesięcy na wyrażenie zgody na kompleksową umowę o wolnym handlu z UE. Twierdzi, że byłoby to łatwe, ponieważ Wielka Brytania i UE skupiają się obecnie na handlu, ale UE chce, aby Wielka Brytania była bliska istniejącym standardom i regulacjom, podczas gdy inni główni partnerzy handlowi, tacy jak USA, chcieliby, aby Wielka Brytania się przełamała Jaśniej, aby ułatwić dwustronną wymianę handlową między wami. W 2018 r. około 45% brytyjskiego eksportu było do UE, a ponad 18% do USA.Większość obserwatorów uważa, że negocjacje umowy o wolnym handlu, która trwała niecały rok , umowa między UE a Kanadą trwała 7 lat. Jeśli tak, to Johnson da się uszanować obietnice, że Wielka Brytania opuści UE bez scenariusza 1/1/21 – “no deal” preferowanego przez ERG i partię Brexit. Wydaje się jednak bardzo mało prawdopodobne, aby premier Johnson naprawdę rozważył brexit bez umowy, więc bez umowy.Większość Partii Pracy w rządzie: Jeśli Partia Pracy Jeremy’ego Corbyna wygra wybory, zobowiązał się do podjęcia szybkich renegocjacji z UE. W swojej pożądanej ofercie starałby się pozostać w unii celnej UE (z wyłączeniem zdolności Wielkiej Brytanii do negocjowania umów handlowych innych partii), uzyskać preferencyjny dostęp do jednolitego rynku i pozostać blisko przepisów UE (w szczególności pracowników i środków ochrony środowiska). Niemal na pewno wymagałoby to kontynuacji swobody przemieszczania się ludzi. jeśli porozumienie zostanie uzgodnione, jego stanowisko jest takie, że wpłynie ono na elektorat w referendum między nowym porozumieniem a resztą w UE – polityką, drugim referendum. Podczas kampanii ujawnił, że pozostanie neutralny w takim referendum, ale okaże się, jak partia, którą kieruje, będzie prowadzić kampanię.Liberalno-demokratyczny rząd: Coś, o czym nawet Liberalni Demokraci przestali mówić i widzieli jak ten na granicy, co niemożliwe. Gdyby utworzyć rząd pod rządami Pani Jo Swinson, twoim pierwszym działaniem byłoby jednostronne odwołanie brexitu, z wyjątkiem wyniku referendum z 2016 roku.”Zawieszony” parlament (żadna partia nie ma większości): jeśli wynik wyborów w 2019 r. odzwierciedla głosowanie w 2017 r. i nie pozostawi żadnej z dwóch głównych partii większością głosów, inna zawieszony parlament będzie miała konsekwencje. Biorąc pod uwagę decyzję Johnsona o zezwoleniu na budowę de facto granicy na Morzu Irlandzkim, co wymagałoby pewnych formalności celnych i kontroli nad handlem między resztą Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, jest ona bardzo Mało prawdopodobne, że DUP zgodzi się poprzeć mniejszościowy rząd konserwatystów. W rzeczywistości, powiedział pan, że rozważy łatwizna rząd Partii Pracy pod zastrzeżeniem, że jeremy Corbyn stał – ale jest to bardzo mało prawdopodobny scenariusz. W tej chwili sondaże sugerują, że partia Brexit nie zdobędzie żadnych mandatów, ale jeśli to zrobisz, Johnson prawdopodobnie mógłby polegać na twoim poparciu w tworzeniu administracji. Mniejszościowy rząd konserwatystów musiałby zmierzyć się z tymi samymi problemami, które May i Johnson mają już administracje. Jest prawdopodobne (ale całkowicie niejadalne Johnson), że rozwiązanie może nabyć tylko w drugim referendum.

Mniejsze partie

SNP prawdopodobnie będzie największą partią w Szkocji, wracając deputowanych do Westminsteru, ale szkoccy nacjonaliści nie kandydują w wyborach poza Szkocją. SNP są twarde linii i prawdopodobnie przestanie wspierać rząd kierowany przez Corbyna z formalnego wejścia w koalicję z Partią Pracy. Cena, jaką zabezpieczysz mniejszościowy rząd Partii Pracy, prawdopodobnie byłaby przyznaniem kolejnego szkockiego referendum niepodległościowego, choć jak na ironię, może to również zapobiec wyjściu, co osłabiłoby poparcie dla niepodległej Szkocji.inne partie, Liberalni Demokraci prawdopodobnie pojawią się (potencjalnie) w znacznej liczbie miejsc. Plaid Cymru (Walia) i Partia Zielonych również są zdecydowanie proniepodległościowe, więc jest prawdopodobne, że odbędzie się kolejne referendum w sprawie brexitu. Problem polega na tym, że podobnie jak DUP, Liberalni Demokraci nie byliby skłonni współpracować z Labor, gdyby nadal był kierowany przez pana Corbyna.Przyszłość Corbyna jako lidera partii musi być wątpliwa, jeśli nie wygra wyborów – będzie przewodniczył dwóm nieudanym kampaniom (2017 & 2019) i ponurym występom w wyborach lokalnych i europejskich. Choć cieszy się bliskością fanatycznego wsparcia z niektórymi częściami swojej partii, ma najgorszą osobistą ocenę aprobaty lidera w historii kraju z elektoratem. Ma 70 lat i może być przekonany do wycofania się, jeśli taka była cena mniejszościowego rządu Partii Pracy, być może. Jednak zaangażowani socjaliści w demokracjach, takich jak Jeremy Corbyn, rzadko są znani z dobrowolnej rezygnacji lub przejścia na emeryturę.

Rynek zakładów, kursy na wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii 2019

Niektórzy mówią, że bukmacherzy, którzy stawiają na wynik wyborów wiedzą więcej niż firmy wyborcze, odnosząc się do prawdopodobnego wyniku głosowania. Jeśli tak aktualne, Partia Konserwatywna ma szanse na utworzenie rządu większościowego. Podobnie jak 9 grudnia, Paddy Power jest bardziej prawdopodobne, że większość konserwatystów w parlamencie na 75%, “zawieszony” parlament na 21%, a większość Partii Pracy w Parlamencie na 4%.

Badania opinii publicznej na temat wyborów powszechnych w Wielkiej Brytanii 2019

Badania opinii publicznej były słabe zarówno w przewidywaniu samego referendum w sprawie brexitu, jak i w wyborach w 2017 roku. W obecnych wyborach większość sondaży jest zasadniczo zgodna z tym, co myślą rynki zakładów, a większość przewiduje konserwatywną większość z dwucyfrowej przewagi nad Partią Pracy. Istnieją jednak pewne dowody na to, że może to być zwężenie. Mimo to, z nieco ponad tydzień, aby przejść przed wyborami, sondaże przeprowadzone, które są nadal prowadzone w ubiegłym tygodniu z przeciętnych konserwatystów prowadzących nad pracą nieco wyższe niż 10%, co jest więcej niż wystarczające do solidnego zwycięstwa nawet poniżej Biorąc pod uwagę komplikacje brytyjskiego systemu wyborczego opartego na okręgach wyborczych.niedawno lista wyborców osób, które znalazły się w głosowaniu, została zamknięta po raz pierwszy. Odnotowano wzrost o ponad 3 miliony nowych rejestracji, z których 65% było w wieku poniżej 35 lat. Uważa się, że młodsi wyborcy częściej popierają partie, które chcą pozostać w UE lub chcą kolejnego referendum.Wreszcie brytyjski system wyborczy wykorzystuje model okręgu wyborczego, “pierwszy obok stanowiska”, co oznacza, że kandydat z największą liczbą głosów w okręgu wyborczym jest wybierany na posła do parlamentu. Krajowe sumy, które strony wygrywają National, nie mają znaczenia dla określenia wyników. Wiele okręgów wyborczych uważa się za bezpieczne miejsca, w których poseł ma tak dużą większość, że to wszystko, ale na pewno zostanie ponownie wybrany. Stawia to nacisk na wybory na marginalnych miejscach, gdzie poseł ma tylko niewielką większość, a wynik jest niepewny, może być odwrócony poprzez kampanie i jest podatny na zmiany w “nastrojach narodowych”. Siedząc w ten sposób, istnieje duża perspektywa, jest wiele “taktycznych” głosów, z brytyjską partią wyjścia z UE lub konserwatywnymi imprezowiczami, którzy są najlepiej przygotowani do zwycięstwa na szczeblu lokalnym, podczas gdy to samo dzieje się między prawie wszystkimi Partie opozycyjne. To właśnie tak zwane “pole bitwy” określają wynik wyborów i losy Brexitu.

Zwycięzcy, przegrani i funt

Wydaje się jasne, że najbardziej prawdopodobnym wynikiem jest zwycięstwo Konserwatystów prowadzące do oferty brexitu, która wejdzie w życie pod koniec stycznia. Co to prawdopodobnie oznaczałoby dla brytyjskiej gospodarki?Mówiąc najprościej, firmy, które nie prowadzą handlu z Unią Europejską, prawdopodobnie będą największymi zwycięzcami po opuszczeniu unii. Wielu detalistów widzi spadek kosztów operacyjnych, a w tym sektorze gospodarki główni odbiorcy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE są poddawani próbom. W związku z tym, przegrani są prawdopodobnie bankowości i przemysłu motoryzacyjnego. Przemysł motoryzacyjny wykorzystuje model zaopatrzenia just-in-time, a komponenty statków przecinają i krzyżują się po Europie niezliczoną ilość razy, zanim zostanie wyprodukowany pojazd końcowy. Wiele modeli w Wielkiej Brytanii jest przeznaczonych na rynek UE. Jest prawdopodobne, że nastąpią opóźnienia spowodowane kontrolą celną, wymogi dotyczące udowodnienia pochodzenia i stosowania obowiązkowych taryf poważnie zaburzają przemysł w Wielkiej Brytanii i UE. Obecny model produkcji nie powoduje, że jeśli prace są płynnie przerywane w handlu, stawiają brytyjskie miejsca pracy w bezpośrednim niebezpieczeństwie.Funt brytyjski był niezwykle stabilny od czasu zawarcia umowy o rezygnacji Johnsona. Jest prawdopodobne, że nastąpi ożywienie w inwestycjach, jeśli stanie się ona prawem, ale nie będzie to powódź, ponieważ rodzaj stosunków handlowych z UE będzie nadal w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Polityczny plan działania na rzecz porozumienia handlowego z UE jest nierealistycznie napięty. Jeśli konserwatyści wygrają wybory realną większością głosów, Johnson zobowiązał się nie rozszerzać proponowanej umowy przejściowej, która kończy się w grudniu 2020 roku. Jeśli tak się stanie, Wielka Brytania opuści okres przejściowy na brexit bez porozumienia, który spowoduje spadek funta. Jest jednak znacznie bardziej prawdopodobne, że Johnson przekroczy ten most, jeśli dojdzie do niego jako brexitu bez porozumienia.Jeśli wynik wyborów jest konserwatywną większością w parlamencie, chyba że jest cienki, powinien to być pozytywny dla funta brytyjskiego, który w momencie pisania tego tekstu wynosił od 1,2750 do 1,3000 na czas trwania kampanii. Nie dlatego, że Brexit jest postrzegany przez rynek jako dobra wiadomość z gospodarki dla Wielkiej Brytanii, ale ponieważ rynek już od ponad trzech lat pragnął zwinąć niekończące się bagno brexitu, a zwycięstwo konserwatystów prawie na pewno uczyniłoby to zbyt Pobierz. Może to spowodować, że para walutowa GBP/USD będzie bardzo wysoka, jak 1,3400, a nawet 1,3500 lub 1,4000.Innym realistycznym rozwiązaniem jest kolejny “zawieszony” Parlament bez realnej większości. Ponownie wyjście Wielkiej Brytanii z UE może się jeszcze zdarzyć, ponieważ wynagrodzenie dla Partii Konserwatywnej byłoby prawdopodobnie co najmniej trochę lepsze. Wielka Brytania mogłaby jednak wycofać się w tym scenariuszu, w którym miała wyjść z głosowania parlamentu w dół jakiejkolwiek opcji wyjścia i w kwestiach UE do dalszych rozszerzeń, tylko kopać puszkę w dół drogi. Demokracja w Anglii została już boleśnie zbadana przez sprzeczność między werdyktem mężczyzny w referendum z 2016 r. a działaniami brytyjskiego parlamentu i partii politycznych, które w większości odmówiły przestrzegania tego werdyktu. Kontynuacja tej sytuacji nie doprowadzi prawdopodobnie do drugiego referendum i może się zastanawiać, dlaczego to wszystko naprawić, jeśli pierwsze referendum nie jest. W tym wyniku jest prawdopodobne, że funt również spadnie poniżej 1,2750, być może nawet tak niskie, jak 1,2200 zakres.Opublikowano w dniu 11 grudnia 2019 r. 04:55:38 +0000